Celé odvětví tabákového a nikotinového průmyslu stojí před historickými výzvami a příležitostmi. Na jedné straně je to vyšší poptávka dospělých kuřáků po méně škodlivých alternativách klasických cigaret a rostoucí shoda odborníků na tom, že bezdýmné výrobky jsou slibnou cestou, jak snižovat celospolečenské škody spojené s užíváním nikotinu. Na straně druhé jsou tu další možnosti, které nám dává kombinace vědeckých poznatků a vývoje nových technologií. Společnost Philip Morris International (PMI) stojí v čele proměny tabákového průmyslu s cílem vytvořit budoucnost bez kouře. Zároveň se soustředí na rozvoj a implementaci strategií, které už dnes úspěšně řeší záležitosti týkající se ochrany životního prostředí, některých společenských problémů a udržitelné správy a řízení podniku (tzv. ESG témata).
Pilíře naší strategie
Pro PMI je ale téma udržitelnosti více než jen prostředek k minimalizaci negativních vlivů a rizik spojených s naší produkcí. Naší transformaci vidíme především jako příležitost pro inovaci, růst a cílenou a dlouhodobou tvorbu hodnot pro naše akcionáře, spotřebitele i zaměstnance.
Naše strategie udržitelnosti se zaměřuje na dvě základní oblasti – na PRODUKT (tedy vše, co souvisí s tím, CO VYRÁBÍME) a na PROVOZ, tedy JAK VYRÁBÍME naše produkty. Pilíře strategie pak odrážejí to, jaký vliv a dopady mají obě oblasti v rámci přístupu k tzv. ESG (Environmental-Social-Governance).
Jsme odpovědnou firmou, které záleží na společnosti kolem nás i udržitelné budoucnosti. Již více než 30 let společnost Philip Morris ČR a.s. významně podporuje charitativní projekty napříč širokým spektrem organizací i zaměření.
Naši podporu v České republice dělíme do čtyř hlavních směrů:
- vzdělávání,
- péče o pečující,
- šance na kvalitní život,
- environmentální problematika.
Naše pomoc nesleduje jen dlouhodobé cíle, ale reaguje na aktuální události, jakým bylo např. ničivé tornádo na jihu Moravy v červnu 2021, podpora při pandemii onemocnění covid-19 nebo podpora ukrajinských rodin prchajících před ruskou agresí.
Mezi tradiční dlouhodobé partnery realizující své projekty s naší finanční podporou se mezi jinými řadí tyto organizace s celorepublikovou působností:
- Nadace Charty 77 a její projekty pomáhající lidem se zdravotním postižením s jejich rehabilitací a osobní asistencí, zbrusu nový program onkologické prevence a také řada projektů a aktivit pomáhajících uprchlíkům z Ukrajiny, kteří nacházejí útočiště v České republice.
- Nadační fond Slunce pro všechny a Nadační fond manželů Livie a Václava Klausových věnující své úsilí oblasti vzdělávání, ať už se jedná o tělesně a mentálně postižené děti nebo žáky v tíživé ekonomické situaci.
- Oblastní charita Červený Kostelec, organizace s jediným lůžkovým zařízením v České republice pečujícím o osoby s diagnostikovanou roztroušenou sklerózou v Domově svatého Josefa v Žirči a její zajímavý program podpory inovací při vývoji a používání alternativní komunikace.
V oblasti životního prostředí již několik let spolupracujeme se sdružením POD HORAMI z.s., které se zaměřuje na teoretické i praktické vzdělávání dětí v oblasti péče o životní prostředí. Finančně jsme podpořili i organizaci BENEDIKTUS z.s. (komunita lidí s mentálním postižením i bez něj) za účelem pomoci přestavět chráněné bydlení pro jejich klienty s ohledem na ekologické hospodaření s vodou a energiemi. Také projekt "www.KAMsNIM.cz do škol" realizovaný organizací Ukliďme Česko pomáhá mezi žáky a studenty budovat a šířit povědomí o správném nakládání s odpady.
Stále důležitějším se stává program Péče o pečující, který pomáhá lidem starat se o druhé jak formálně, tak neformálně, v různých oblastech jejich potřeb. V tom jsou našimi partnery organizace Chance 4 Children a TILIA (jejich projekty jsou zaměřené na dětské domovy), spolek VOLNO Kolín (poskytující podpůrné služby pro rodiny pečující o osoby s autismem) a Home Sue Ryder (věnující se specializované péči o seniory trpící demencí).
Slovensko
Na Slovensku jsou naše charitativní aktivity zaměřeny na oblast ekonomického rozvoje a podporu komunit, zejména handicapovaných lidí a osob bez domova Philip Morris Slovakia s.r.o. poskytl grant Nadaci PONTIS na projekt Raising the Roof, zaměřený na řešení problematiky bezdomovectví jako stavu extrémního vyloučení ze společnosti. Tato problematika vyžaduje udržování existujících projektů odborné pomoci, které dávají lidem reálnou šanci postavit se na vlastní nohy a najít si adekvátní bydlení (OZ Vagus), a též řeší vnímání této problematiky ze strany veřejnosti (Divadlo bez domova). Od roku 2019 se program rozšířil i na další skupiny sociálně vyloučených osob, jako jsou děti se zdravotním znevýhodněním (Čierny a biely kôň, Stopy snov), jako i oblasti rovnosti pohlaví a ekonomické příležitosti (Cvernovka).
Kromě podpory charitativních projektů jsme aktivní také v oblasti dobrovolnictví a dárcovství, což dokládá několik níže popsaných příkladů.
V rámci české pobočky:
- dobrovolníci z řad zaměstnanců se zapojili do celosvětové iniciativy World Clean Up Day (lokálně jarní část akce „Ukliďme Česko“) a v dubnu 2024 uklidili prostředí kolem našeho kutnohorského výrobního závodu,
- počátkem června byla poskytnuta dobrovolnická pomoc ve formě doprovodu vozíčkářům z Domova sv. Josefa v Žirči u Dvora Králové nad Labem,
- v rámci červnového Dne firemního dobrovolnictví se téměř 40 zaměstnanců české pobočky zapojilo do pomoci neziskovým organizacím v pěti lokalitách. Věnovali se aktivitám, na které nezbývá organizacím čas a zejména peníze. Šlo například o rekultivaci zahrady, přípravu prostor pro dětský tábor, mytí oken či výmalbu místností,
- v červnu měli zaměstnanci továrny možnost darovat krev v rámci pravidelné návštěvy mobilního odběrového týmu z Ústřední vojenské nemocnice v Praze.
V rámci slovenské pobočky:
- v únoru 2024 byla mezi zaměstnanci zorganizována zimní sbírka šatstva. Oblečení a další věci byly věnovány organizaci Domov pre každého,
- v červnu 2024 se 56 kolegů a kolegyň v Bratislavě, Nitře, Žilině a Trnavě zapojilo do každoroční dobrovolnické aktivity Naše mesto.
Jsme velice rádi a hrdí, že naše podpora pomáhá na celorepublikové i lokální úrovni a my tak můžeme přispět k lepším a udržitelnějším podmínkám života mnoha lidí.