Naše strategie v oblasti klimatu se zaměřuje nejen na rizika týkající se změny klimatu a budování naší odolnosti, ale také na možnosti chopit se příležitostí, které přináší nízkouhlíková budoucnost. Abychom dosáhli našich klimatických ambicí, spoléháme se na robustní uhlíkové účetnictví (výpočty uhlíkové stopy), analýzu rizik a příležitostí spojených se změnou klimatu, ambiciózní cíle zmírňování dopadů změny klimatu a na realizaci adaptačních opatření, jasných struktur řízení a správy a klíčové nástroje, jako je naše interní stanovení cen uhlíku.
Naší prioritou je absolutní snižování emisí uhlíku, a to optimalizací účinnosti a snižováním spotřeby a zároveň minimalizací využívání fosilních paliv a podporou přechodu na energie z obnovitelných zdrojů. Zbývající tzv. nevyhnutelné emise v rámci našich přímých činností kompenzujeme upřednostňováním insettingových projektů v rámci našeho dodavatelského řetězce, pokud je to možné, a nákupem certifikovaných uhlíkových kreditů, když je to potřeba. Náš přístup ke kompenzacím řídí Portfolio investic do ochrany klimatu (PCI).
Náš přístup k dekarbonizaci
Ochrana klimatu je pro nás prioritou a v souladu s cíli stanovenými v Pařížské dohodě z roku 2015 jsme identifikovali příležitosti pro technické inovace se zaměřením na úspory ve spotřebě energie a na snižování emisí uhlíku.
Postupně investujeme do tepelných čerpadel a tepelných výměníkových zařízení, která dokáží zachytávat teplo vznikající v různých částech výrobního provozu a následně jej využívají k předehřevu venkovního vzduchu pro větrání a/nebo k ohřevu vody, obojí za účelem vytápění vlastních objektů. Současně nahrazujeme stávající zařízení udržující mikroklimatické podmínky (jako teplotu, vlhkost apod.) v našich budovách za efektivnější. Obě aktivity tak přispívají k snižování spotřeby elektřiny a zemního plynu.
Postupně také obměňujeme náš vozový park vozidly s alternativním pohonem, s cílem mít do roku 2025 v České republice i na Slovensku 100 % vozového parku s alternativním pohonem a přispět tak k snižování emisí uhlíku. Na podporu využití alternativních vozidel pro pracovní účely jsme na parkovišti v areálu kutnohorského závodu instalovali osm dobíjecích stanic pro elektromobily a plug-in hybridní vozy.
Oběhové hospodářství a hospodaření s vodou
Kromě výše popsaných aktivit na úsporu energie a snižování emisí uhlíku také čerpáme vodu ze čtyř studní umístěných v okolí závodu v Kutné Hoře pro využití v parní kotelně (představuje 100 % spotřeby kotelny). Vyrobená pára je následně použita pro technologické účely a pro vytápění. Tímto způsobem ušetříme ročně přibližně 20 000 m3 pitné vody z centrálního vodovodu města Kutná Hora. V roce 2022 jsme pak v našem výrobním areálu v Kutné Hoře nainstalovali podzemní nádrž o objemu 48 m3, která nám umožňuje shromažďovat dešťovou vodu ze střech budov a využívat ji k zavlažování trávníku v okolí, čímž se snižuje spotřeba vody z centrálního vodovodu. Od roku 2021 je závod v Kutné Hoře držitelem certifikace AWS (Alliance for Water Stewardship) potvrzující efektivní a šetrné hospodaření s vodou.
Naše úsilí se zaměřuje také na snižování množství odpadu z výroby a adekvátní nakládání s ním, abychom tak činili efektivně a umožnili lepší využívání zdrojů. Řídíme se hierarchií nakládání s odpady, podle níž se snažíme nejprve snížit množství produkovaného odpadu, podporovat jeho opětovné využití a recyklaci, kdykoli je to možné, energetické využití, pokud je to nejlepší dostupná možnost. Žádný produkční odpad z Kutné Hory není už od roku 2019 skládkován. Více než 87 % odpadu se daří recyklovat.