Nejlepší volbou pro každého člověka je s nikotinovými produkty přestat úplně nebo nejlépe vůbec nezačínat. Mnoho lidí však tuto potřebu či požitek vyhledává a nadále vyhledávat budou. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) bude v dohledné době nadále kouřit více než jedna miliarda lidí. Pro dospělé kuřáky, kteří by jinak kouřili, ale existují lepší alternativy. Právě to nazýváme anglickým výrazem „tobacco harm reduction“, neboli snižování škod způsobených užíváním tabáku.
Výraz „harm reduction“ se neuplatňuje pouze v tabákovém průmyslu. Jedná se o přístup, ve kterém se státy, soukromé subjekty i samotní lidé snaží svými inovacemi, regulacemi, svým chováním a dalšími opatřeními dosáhnout snižování rizik spojených s určitým chováním. Ať už se jedná o ochranu životního prostředí (regulace CO2, ochrana přírody, nakládání s odpady), rozvoj měst a obcí (bezemisní doprava, bezpečnost), povinnosti spojené např. s řízením vozidla (např. bezpečnostní pásy, povinné airbagy) nebo obyčejné zvyky, které jsou součástí našeho každodenního života, a které děláme automaticky, aniž bychom si je uvědomovali.
V souvislosti s tabákovým průmyslem musí jakákoli alternativa pro své uplatnění na trhu splňovat dvě kritéria - musí být vědecky podložená jako výrazně méně škodlivá než cigarety, a současně musí dospělým kuřákům vyhovovat tak, aby je motivovala k úplnému odchodu od klasických cigaret.
Prevence kouření stejně jako kvalitní systém adiktologie musí nadále v ochraně veřejného zdraví hrát primární roli. Jsme ale přesvědčení, že vědecky podložené inovativní bezdýmné produkty mohou rovněž významně přispět k trvalému snižování škod a rizik spojených s kouřením cigaret. Primárním cílem PMI proto zůstává nabízet takové alternativy, které představují výrazně menší zdravotní riziko, než je pokračování v kouření, které jsou přijatelné pro současné dospělé kuřáky, a které nejsou dostupné nebo atraktivní pro mládež, nekuřáky, nebo bývalé kuřáky.