Kouření cigaret způsobuje vážná onemocnění. Nejlepším způsobem, jak se vyhnout problémům způsobeným kouřením, je nikdy nezačít kouřit nebo s kouřením zcela přestat. Vlády po celém světě silně regulují a zdaňují cigarety, aby odradily obyvatele od kouření – a je to správné.
Ve Philip Morris podporujeme komplexní a účinnou regulaci tabákových výrobků a výrobků obsahujících nikotin založenou na principu snižování rizik. Vývoj v oblasti technologií a vědy v posledních letech umožňuje posunout trh s tabákem a nikotinem do budoucnosti, ve které budou cigarety nahrazeny méně škodlivými, ale přitom uspokojujícími alternativami bez kouře určenými těm dospělým kuřákům, kteří by jinak dále pokračovali v kouření cigaret. V této souvislosti může kombinace tradičních regulačních opatření a racionální regulace bezdýmných tabákových výrobků, současně s účinným omezením tabákových výrobků ke kouření, pomoci efektivněji a rychleji řešit rizika a škody způsobené kouřením. Regulační opatření by měla nadále odrazovat lidi od toho, aby začali kouřit tradiční cigarety či používali výrobky s obsahem nikotinu, a povzbuzovat je k tomu, aby kouřit přestali. Je rovněž zřejmé, že miliony mužů a žen budou nadále kouřit, a tak by měly mít přístup k lepším alternativám, než jsou cigarety, a k informacím o nich.
Regulace tabákových výrobků
Jedním z hlavních nástrojů, prostřednictvím kterého je regulována dostupnost a spotřeba tabákových výrobků, je spotřební daň. V České republice přinesl poslední změny zákon č. 349/2023 Sb., kterým se změnily některé zákony v souvislosti s konsolidací veřejných rozpočtů, a který novelizoval také zákon č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních. Tato novela nabyla účinnosti 1. ledna 2024, zavedla čtyřletý kalendář zvyšování sazeb spotřební daně z tabáku na roky 2023 až 2027, a přinesla novinku v podobě zavedení a postupném zvyšování spotřební daně na náplně do e-cigaret.
Tako jako v jiných oblastech i tabákový průmysl podléhá evropským směrnicím, které mají za cíl harmonizovat vnitřní trh EU, chránit spotřebitele podporovat zlepšování veřejného zdraví. Směrnice o tabákových výrobcích (2014/40/EU) vstoupila v platnost dne 19. května 2014, do českého i slovenského právního řádu byla transponována shodně v průběhu roku 2016. Tato právní úprava zavedla pravidla týkající se, mimo jiné, výroby a prodeje tabákových výrobků, jakož i regulační rámec pro komercializaci elektronických cigaret a nových tabákových výrobků. Kromě toho legislativa obsahuje další opatření, jako jsou zvětšená kombinovaná zdravotní varování umístěná na krabičce cigaret a tabáku, zpřísněné oznamovací povinnosti, zákaz používání charakteristických příchutí při výrobě cigaret a tabáku k ručnímu balení cigaret, stejně jako nový soubor požadavků týkajících se sledovatelnosti a dohledatelnosti tabákových výrobků s cílem zvýšit účinnost prevence nelegálního obchodu. Evropská směrnice o tabákových výrobcích dále reguluje elektronické cigarety jako spotřební zboží spíše než jako léčivé přípravky. Pokud elektronické cigarety splňují definici léčivých přípravků, vztahují se na ně jiné předpisy EU.
Dne 23. listopadu 2022 vstoupila v platnost Směrnice Komise v přenesené pravomoci (EU) 2022/2100, ze dne 29. června 2022, kterou se mění směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/40/EU. S účinností od 23. října 2023 tak v ČR platí zákaz uvádět na trh tabákové výrobky s charakteristickou příchutí nebo obsahující aromata v jakékoli z jejich složek také u zařízení pro nahřívání tabákových náplní.
Směrnice o jednorázových plastech
Alternativní tabákové a i některé další nikotinové produkty pak relativně nově podléhají také Směrnici Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/904 o omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí, která vstoupila v platnost v roce 2019, na Slovensku byla transponována v roce 2021 a v Česku o rok později. Cílem této směrnice je předcházet dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí, zejména na vodní prostředí, a na lidské zdraví a podporovat přechod k oběhovému hospodářství pomocí inovativních a udržitelných obchodních modelů, výrobků a materiálů, a tím také přispívat k účinnému fungování vnitřního trhu. Za účelem dosažení výše uvedených cílů zavádí směrnice různá opatření pro různé typy výrobků. V oblasti našeho podnikání zahrnuje směrnice zejména tabákové výrobky s filtrem a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky.
Za účelem zajištění kolektivního plnění povinností výrobců tabákových výrobků s filtry a filtrů uváděných na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky na území České republiky se společnost Philip Morris ČR a.s. v souladu s požadavky zákona č. 243/2022 Sb. stala jedním ze zakladatelů akciové společnosti NEVAJGLUJ a.s. (dále jen "NEVAJGLUJ") s podílem 24 %.