Pro skupinu PMI je odpovědný marketing a prodej výrobků vedený způsobem, který omezuje přístup a použití neplánovaným uživatelům, včetně nezletilých a nekuřáků – těch, kteří nikdy nekouřili, i těch, kteří přestali kouřit. Zahrnuje rovněž sdělení za účelem zvýšení povědomí dospělých kuřáků (nebo uživatelů výrobků obsahujících nikotin) o lepších alternativách ve srovnání s kouřením cigaret. Poskytujeme jasné informace o zdravotních rizicích produktu prostřednictvím vhodného značení produktů a komunikace.

Prevence

Všechny tabákové výrobky jsou přísně regulovány národními předpisy. Vkládáme maximální úsilí do odpovědné komercializace našich produktů a postupujeme vždy v souladu s těmito předpisy i očekáváními společnosti. Díky zavedeným propracovaným interním programům a pravidlům (Marketingové kodexy) jdeme i nad rámec národní regulace. Tato pravidla nám pomáhají plnit vysoké standardy, které jsme si pro své marketingové a prodejní aktivity stanovili.

Nová kategorie výrobků (zařízení na nahřívaní tabákových a netabákových náplní), včetně jejich marketingu, je celosvětově na trhu teprve několik let. Z tohoto důvodu zavedla skupina PMI systém hodnocení svých bezdýmných výrobků po jejich uvedení na trh. Jedná se o kontinuální monitorování vnímání a chování spotřebitelů a přístupu nekuřáků, bývalých kuřáků a mladistvých k těmto výrobkům.

„Podporujeme a dodržujeme zákonná opatření mající za cíl snížit pravděpodobnost, že mladiství začnou používat tabákové a nikotinové produkty. Jdeme dokonce nad jejich rámec, když se řídíme přísnými interními zásadami a postupy, jejichž cílem je zajistit, aby byly naše produkty uváděny na trh zodpovědným způsobem.“

V roce 2021 jsme zaktualizovali a globálně uvedli do praxe jak kodex Marketing a prodej výrobků založených na spalování tabáku, tak Marketing a prodej bezdýmných alternativ. Účelem kodexů je řídit proces navrhování, marketingu a prodeje našich produktů. Obsahují základní principy, postupy a procesy, kterými se řídíme při vývoji, navrhování, marketingu a prodeji našich výrobků i při jednání s dospělými spotřebiteli našich produktů. Ke kodexům probíhá kontinuálně školení zaměstnanců i třetích stran. V každé zemi pak pracuje tzv. Skupina pro kontrolu před uvedením na trh, jejíž členové jsou z různých oddělení napříč společností. Jejich úkolem je kontrolovat a schvalovat nové produkty, jejich obaly, programy zaměřené na spotřebitele, kampaně a iniciativy před jejich nasazením.

Marketingový kodex PMI pro bezdýmné alternativy

Stáhnout

Marketingový kodex PMI pro spalovaný tabák

Stáhnout

 

Hlavní marketingové zásady PMI


Naše produkty jsou určeny výhradně pro dospělé kuřáky nebo uživatele jiných produktů obsahujících nikotin.

Spotřebitele varujeme před zdravotními dopady našich produktů.

Komunikujeme o svých produktech, abychom dospělým spotřebitelům umožnili se rozhodnout.

Marketing je pravdivý a transparentní.

Své výrobky navrhujeme, vyvíjíme a komercializujeme způsoby, které jsou v souladu s naší vizí bezdýmné budoucnosti.


Úsilí o prevenci přístupu mládeže k tabákovým/ nikotinovým výrobkům (YAP program) v ČR a SR

Podporujeme vymáhání dodržování právních předpisů, které stanovují minimální věk pro prodej tabákových výrobků, a úzce spolupracujeme s maloobchodníky a ostatními partnery při realizaci programů zaměřených na prevenci kouření mladistvých. 

Philip Morris v Česku realizuje projekt s názvem Youth Access Prevention (YAP), jehož cílem je podpora prevence přístupu mládeže k tabákovým a nikotinovým výrobkům na prodejních místech. Na Slovensku běží tento program pod názvem „Na věku záleží“ už od roku 1998. V rámci projektů YAP spolupracujeme s našimi obchodními partnery a jejich zaměstnanci.

Projekt zahrnuje několik aktivit – jde například o dodatky ke smlouvám uzavřeným s našimi obchodními partnery, školení zaměstnanců prodejních míst či o zřetelné označení zákazu prodeje tabákových a nikotinových výrobků mladistvým. Cílem je rovněž poskytnout personálu prodejen tipy, jak odmítnout prodej tabákových a nikotinových výrobků mladistvým. Kromě dalšího by měli prostřednictvím nálepky na vchodu prodejny poskytnout informaci mladistvým, že uvedené výrobky jim nebudou prodány.

Transparentní komunikace se zákazníky

S našimi zákazníky komunikujeme transparentně, informace o našich výrobcích (cigaretách i bezdýmných produktech) jsou k dispozici online. Snadno je možné vyhledat si produktové přísady, které jsou v našich výrobcích použity, stejně tak jako informace o komponentech, ze kterých se skládají. K dispozici je k tomu určená online aplikace Product Ingredients Finder. 

K novým bezdýmným tabákovým výrobkům jsou dostupné dedikované webové stránky iqos.com nebo www.svetbezkoure.cz. Na vybraných stránkách je možné si výrobky nejen prohlédnout, ale zejména se dozvědět o principu, na kterém fungují, a také získat základní informace týkající se nové technologie i vědeckého výzkumu (pre-klinických a klinických studií), který za technologií stojí. Velmi podrobné informace k tématu vědy lze nalézt také na webu pmiscience.com, který je v anglickém jazyce.

Prevence nelegálního obchodu

Eliminace nezákonného obchodu s tabákem je pro skupinu PMI dlouhodobou prioritou. Řešení tohoto problému spočívá především v uplatňování přísných

kontrolních opatření v rámci dodavatelského řetězce, a pokud je to možné, ve spolupráci s orgány činnými v trestním řízení a dalšími partnery ve veřejném i soukromém sektoru za účelem prevence a snižování nezákonného obchodu s produkty PMI (tj. výrobky určenými ke kouření, bezdýmnými produkty a elektronickými zařízeními).

Nelegální obchod s tabákovými výrobky představuje velký společenský a ekonomický problém a vyžaduje integrovaný přístup. Proto je boj proti nelegálnímu obchodu s tabákovými výrobky jednou z klíčových složek našeho programu pro trvalou udržitelnost. 

V rámci PMI se zaměřujeme zejména na preventivní opatření, a to řadou iniciativ, mezi jinými kontrolou dodavatelských a odběratelských řetězců. Pečlivě prověřujeme naše nové i stávající zákazníky a apelujeme na ně, aby dodržovali stejně přísné požadavky proti nelegálnímu obchodu a praní špinavých peněz jako naše společnost. V řadě zemí také vedeme osvětové kampaně proti nelegálnímu obchodu, podobnou kampaň jsme v minulosti vedli i v České republice a na Slovensku. Součinnost soukromého sektoru s veřejným je v boji s nelegálním obchodem naprosto nezbytná, proto v řadě oblastí spolupracujeme se státní správou.

Od května 2019 je v Evropské unii zaveden systém sledovatelnosti a dohledatelnosti tabákových výrobků, jehož cílem je omezit pašování tabákových výrobků. Všechna jednotková i skupinová balení musí být opatřena unikátním kódem, díky němuž lze vysledovat celý obchodní řetězec od místa výroby až po finální maloobchodní prodejnu. Společnost Philip Morris tato opatření plně podporuje a v plném rozsahu je implementovala. Navíc obdobné opatření naše společnost dobrovolně zavedla řadu let před tím, než to začala vyžadovat směrnice o tabákových výrobcích 2014/40/EU. V případě tabákových náplní TEREA, HEETS a Fiit, a dále nikotinových náplní do elektronické cigarety VEEV a náplní LEVIA do zařízení IQOS, na které se v současné době opatření nevztahuje, ho přesto dobrovolně používáme.

Šíření „Smoke-Free Culture“

Philip Morris ČR se v roce 2019 stala první firmou v České republice a v roce 2021 první firmou na Slovensku, která získala statut „Smoke-Free Culture“. Společnost prošla auditem TÜV Austria, která certifikuje právě nekuřácké pracovní prostředí ve firmách. Certifikát je udělován za naplňování cílů při vytváření zdravější společnosti a kvalitnějšího života pro všechny prostřednictvím podpory individuální a společenské odpovědnosti za prevenci a snižování dopadů kouření. V prosinci 2020 společnost úspěšně prošla prvním re-auditem.

Naším cílem je motivovat a podporovat dospělé kuřáky z řad našich zaměstnanců, aby s kouřením přestali. A pokud by jinak v kouření pokračovali, aby alespoň přešli na méně rizikové alternativy, například na principu zahřívaného tabáku. Protože jsme přesvědčeni, že ve 21. století neexistuje žádný důvod, aby dospělí kuřáci pokračovali v kouření cigaret, je naším cílem inspirovat k takovému kroku i další. 

Proto Philip Morris při naplňování své vize budoucnosti bez kouře spolupracuje s celou řadou partnerů a institucí. Podpořili jsme například město Karlovy Vary v jeho rozhodnutí stát se prvním lázeňským městem bez kouře nebo proměnu největšího hudebního festivalu na Slovensku Pohoda ve festival bez kouře.